Şifrelenmiş Veriler

Şifrelenmiş Veriler

Şifrelenmiş Veriler

Ransomware & CryptoLocker & Bitlocker & Rar 

Ransomware, bilgisayarlarda bulunan verileri şifreleyen, erişimi engelleyen, kullanılamaz hale getiren zararlı yazılımlara verilen genel isimdir. Türkçe diline fidye virüsü olarak çevrilebilir. Bu virüs türleri genel olarak operatörlerden gelmiş gibi görünen e-postalar yoluyla kullanıcıya ulaşır ve eklentide verilen genellikle “.zip” uzantılı dosyanın açılması sonucu bilgisayara bulaşır, arka planda dosyaları şifrelemeye başlar. Bir başka senaryo ise internet üzerinde ziyaret edilen sitede gömülü olan virüsün ağda yakaladığı bir güvenlik açığını kullanıp bilgisayara bulaşması olayıdır. Fidye virüsüne karşı alınabilecek en iyi önlem, güçlü bir güvenlik duvarı ve gelen e-postalara daha karşı dikkatli olmaktır. Fakat bu tür bir virüs bilgisayara bulaştıktan sonra verilerin kurtarılması için çoğu zaman profesyonel yardım almaktan başka çare yoktur.

CryptoLocker, fidye virüsleri içerisinde en yaygın olanı olarak gösterilebilir. CryptoLocker şifreleme algoritması olarak AES-256 kullanır. Bu algoritma ile şifrelenen dosyalar KEY yani anahtar dosya olmadan açılamazlar. Bu durum dünyanın hiçbir yerinde değişmez. ABD’de pek çok devlet kurumu, askeri kurum verilerini bu algoritma ile şifreler.

Saldırganlar tarafından sistemlerin şifreleme işlemi tamamlanır tamamlanmaz bir fidye notu bırakmaktadır. Not içeriğinde ise ödeme yapmanın zorunda olduğunu ve teorik olarak dosyalarının şifresini çözen "özel yazılımın" ücreti ödedikten sonra ileteceklerini, herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda belirli bir zaman içinde verilerin kalıcı olarak imha edileceğini bildirir. 

Fidye ödemek, insanlara şantaj yapmak için fidye yazılımı kullanmanın pratik ve karlı bir yöntem olduğunun sinyalini verir. Siber suçlulara fidye yazılımına teslim olmadığınızı göstererek gelecekteki kurbanların kurtarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Dosyalarınızı geri yüklemek için asla bir siber suçluya ödeme yapmayınız.

!!! Tüm dosyalarınız Crypt0L0cker virüs tarafından şifrelenmiştir!!!  uyarısı ile kullanıcıların  bilgisayarlarında, Sunucu, Server, Storage, client, ağ sürücü, usb bellek ve nas cihazları üzerinde bulunan önemli tüm dosyalarınızı şifreleyerek kilitleyen ve kullanılamaz hale getiren bir Ransomware fidye virüsüdür. Eğer dosyalarınızın uzantısı değişmisse verileriniz şifrelenmiş anlamına gelmektedir. Virüs şifrelenmiş dosyaların bulunduğu klasörlerin içerisine TXT uzantılı bir not dosyaları oluşturmaktadır.

Şifrelenen dosyalarınızın eski haline döndürülebilmesi için sizden bunun karşılığında fidye istediklerini belirtirler ve belli bir zaman verirler. Ödeme yapılması durumunda dosyalarınıza kavuşacağınızı, aksi durumda belirtilen zaman dolduktan sonra imha edileceğini belirterek sizi tehdit ederler.

Kullanıcıların virüs bulaştıktan sonra yapacakları tüm deneme ve girişimlerin bir işe yaramayacağını da belirtmek isteriz. Hackerların istedikleri parayı ödedikten sonra dosyalarınızı geri almama ihtimaliniz çok düşüktür. 

Bilgisayara bulaşan virüs arka planda verileri şifreler. Verilerin kurtarılmasına karşı çokça önlem alarak ve giderek daha tehlikeli hale gelmeye başlayan CryptoLocker virüsü, profesyonel olarak destek alınmadığı taktirde çözülemiyor ve işletmelere büyük zararlar verebiliyor.

BilgiKoru olarak fidye virüsü ile şifrelenen verileriniz, şifreleme algoritmasına veya yapısına bağlı kalmadan büyük bir çoğunluğunu kurtarabilme kabiliyetine sahibiz. Özellikle sunucularınızda yer anal sanal işletim sistemleriniz (Windows, Mac veya Linux) fidye virüsüne maruz kaldıysa şifreleme algoritmasına veya yapısına bağlı kalmadan tüm verilerinizi kurtarabiliyoruz.   

 BilgiKoru fidye virüsleri konusunda sunduğu profesyonel çözümler ile hem kişisel hem de işletmelere ait verileri koruma ve kurtarma konusunda hizmet vermektedir.

Veri Kurtarma Talep Formu

Lütfen Veri Kurtarma Talep Formunda yer alan tüm hususları eksiksiz ve dikkatli bir şekilde doldurmanızı, daha sonrasında formu Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresimize onaylı bir şekilde göndermenizi önemle rica ederiz. Onaylanmayan ve imza bulunmayan talepler dikkate alınmamaktadır. Online başvuru yapmanız durumunda herhangi bir içerik ve mail göndermenize gerek yoktur. KVKK Aydınlatma metni için tıklayınız.

Ücretlendirme

    • Yukarıda belirtilen hizmetlerin analiz ücreti 110$ + kdvdir. 
    • Bu bedel peşin ödeme esasına göre belirlenmiş olup hizmetin başlangıcında tahsil edilecektir. Tahsilat yapılmadan analiz işlemlere başlanmayacaktır.
    • Analiz bedelinin ücret iadesi yapılmamaktadır.
    • Analiz sonucunda yapılan işlemlere bağlı olarak kurtardığımız veriler için ayrıca sizlere fiyat teklifi sunulacaktır.
    • Detaylı bilgi için lütfen Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. email atabilirsiniz.